jak dopadl 6. ročník 2017

6. ročník projektu Strom splněných přání, který skončil 12.12.2017 byl jedním z nejúspěšnějších!  Díky štědrým dárcům se splnila všechna vánoční přání dětí, tj. 1 140 vánočních dárků v celkové hodnotě 1 966 155 Kč!!! Historicky je to ze všech ročníků nejvíce splněných přání za nejvíc peněz!  

Velice nás těší, že se mnozí z vás zapojují do projektu opakovaně! Uvědomujeme si, že ve druhé fázi projektu často zbývají ke splnění pouze finančně náročná přání, proto jsme rádi, že dárci posílají tzv. neadresné příspěvky (bez výběru konkrétního přání), z nichž jsme letos uhradili téměř všechna nesplněná přání. V roce 2017 byl poprvé v historii projektu DEJME DĚTEM DÁREK K JEŽÍŠKU aneb „Strom splněných přání“ celý projekt řízen z Kroměříže, sídla společnosti NWT, která je provozovatelem internetových obchodů ve kterých byla vybrána většina dárků, pod taktovkou zástupkyně společnosti paní Petry Kubíkové, která projektu každoročně věnuje neskutečně času, práce a energie! Všechny dárky pro děti byly po celou dobu projektu uskladněny v Kroměříži, kde byly následně tříděny a letos i baleny opět za vydatné pomoci dobrovolníků a členek týmu DEJME DĚTEM ŠANCI. Některé dětské domovy si dárky vyzvedly samy, ostatním byly zaslány přepravní společností.

Skladba přání se od minulých ročníků příliš nelišila a stejně jako v předchozích letech bylo z čeho vybírat. Přání dětí byla opět velmi různorodá od hraček pro ty nejmenší přes sportovní potřeby, oblečení, kosmetiku a velmi oblíbenou elektroniku. Letos jsme zaznamenali větší podíl vybavení domácnosti včetně nábytku pro starší děti a „dospěláky“, kteří se chystají v blízké budoucnosti dětský domov opustit. V tomto roce jsme dětem stanovili limity pro přání týkají se elektroniky, která jsou mezi dárci nejméně oblíbenou komoditou. Jinak děti v tom, co si mohou přát a za kolik nijak neomezujeme, zároveň jim však splnění jejich přání negarantujeme! Necháváme na jejich zvážení, zda se rozhodnou pro přání cenově dostupné, u kterého je téměř jisté, že se splní, nebo zda půjdou do rizika, že jim Ježíšek tentokrát nic nenadělí. Letos vše dopadlo dobře a dárek od Ježíška najde pod stromečkem všech 1 140 dětí!

Často se setkáváme s podivem, jaké dárky si děti z dětských domovů přejí, ať už se to týká ceny či účelnosti dárku. Děti v dětských domovech se mimo svých často velmi těžkých osudů, příliš neliší od svých vrstevníků. To, že vyrůstají v dětském domově, neznamená, že je potěší cokoliv, nebo že se musí spokojit s čímkoliv…  Chodí do běžných škol, mají srovnání se svými vrstevníky, mají podobné nároky a sny. Možná na rozdíl od dětí vyrůstajících v běžných rodinách, někteří z nich nemají reálnou představu o penězích, za což nemohu a hůř se jí díky své situaci učí. Na druhu stranu, kdy jindy než o Váncích by měl mít člověk, natož dítě, nárok si přát něco, po čem touží, bez hledu na to, jestli je to přání účelné, či „jen“ pro radost.

Každý z nás se může svobodně rozhodnout, zda se do projektu zapojí a nějakému dítěti dárek koupí a případně jaký a v jaké hodnotě. Mrzí nás, naštěstí velice ojedinělé, komentáře o E-shopech, kde dárky objednáváme a poznámky, že by se daly někde jinde sehnat laciněji. Zcela jistě by se každá jednotlivá věc někde jinde dala pořídit levněji. Ale je velký rozdíl, když kupujete pár dárků pro své blízké a přes tisíc dárků jako v tomto případě… Není možné každou věc individuálně objednávat jinde a srovnávat ceny… to bychom asi museli projekt odstartovat hned v lednu a muselo by se mu věnovat daleko víc lidí, což by úsporu na pořizovacích cenách dárků zcela jistě převýšilo! Věřte, že projekt Strom splněných přání je velice administrativě náročný a  bez stabilního partnera de facto nerealizovatelný.

V roce 2017 jsme si poprvé vyzkoušeli Strom splněných přání v nákupním centru, a to v NC Novodvorská Plaza. Návštěvníci centra zde mohli ve dnech 20.11. až 17.12. kupovat dárky dětem z 15 dětských domovů. Díky tomu se podařilo splnit dalších 580 přání dětí v hodnotě téměř půl milionu korun! Jelikož projekt trval téměř měsíc, museli jsme oslovit s žádostí o pomoc naše sympatizantky, aby nám formou brigády pomohly projekt realizovat. Zapojily se i naše studentky, které podprujeme! Velice děkujeme všem, kdo nám s projektem pomohli! Děkujeme NC Novodvorská Plaza za milou spolupráci a vstřícnost! Protože se jednalo o první ročník, zaznamenali jsme bohužel i několik nedopatření týkajících se zejména zdvojených rezervací, za které se ještě jednou omlouváme! Už vymýšlíme, jak vše udělat, aby se těmto omylům zamezilo…

Děkujeme všem z vás, kteří se zapojili do letošního ročníku Stromu splněných přání ať už internetového nebo v NC Novodvorská Plaza! Děkujeme vám, že jste zpříjemnili Vánoce dětem, z nichž většina by je asi daleko raději trávila s mámou a tátou a klidně i bez dárků….


Přání dětí náhodně vybraná

NEMŮŽETE SE ROZHODNOUT JAKÉ PŘÁNÍ SPLNIT?

Lze poslat i tzv. neadresné příspěvky, jež použijeme na úhradu nesplněných přání.
Díky nim se nám v minulých letech podařilo splnit všechna vánoční přání dětí!
Platbu můžete poukázat na účet projektu č. 6072121028/5500 pod v.s. 9999 nebo prostřednictvím platební karty přes
zabezpečený terminál České spořitelny.

Přispět

Partneři projektu

SeSrdcem.cz
Arkády Pankrác Albi BBPartner
Rádio DAB Praha IMPULS RADIO railreklam

JCDecaux Rengl JAPAPROGRES